Buna seara,tuturor!

Gandindu-ma la ce subiect sa abordez saptamana aceasta mi-am dat seama ca avem tendinta sa punem toata responsabilitatea cresterii si educarii copiilor pe umerii mamelor!

Dar copiii au deopotriva si tata!Asadar, ce rol au sau ar trebui sa aiba tatal in educarea copiilor?

 

Tatal are, un rol bine definit in dezvoltarea armonioasa emotionala si fizica a copilului.Daca tatal se va implica in viata copiilor, sansele ca acestia sa devina independenti si sa aiba succes in viata cresc considerabil.

Atat mamele,cat si tatii interactioneaza fizic cu copiii lor,dar tatii o fac intr-un mod diferit.Mamele sunt cele care in general au responsabilitatea sa ii ingrijeasca,pe cand tatii tind sa se joace cu copiii.Mamele sunt cele care isi cocolosesc copiii,pe cand tatii prefera sa se joace zgomotos cu copiii.Jocul are un rol esential in educarea copiilor pentru ca orice joc presupune reguli.Mamele prefera sa vorbeasca folosind un limbaj specific copiilor,pe cand tatii nu isi modifica forma de comunicare. Modul de comunicare al mamelor faciliteaza comunicarea imediata,iar felul in care comunica tatii incurajeaza copiii sa isi extina vocabularul si abilitatile lingvistice,ceea ce le va asigura succesul academic din viitor. Stilul de comunicare al tatilor este mai sumar, direct si la subiect.

Iata cateva sugestii adresate parintilor pentru o crestere si o dezvoltare armonioasa a copiilor:

  • Stabiliti clar ce responsabilitati are fiecare in cadrul familiei.
  • Faceti o lista de reguli pe care le negociati impreuna si asigurati-va ca le respectati.
  • Vorbiti cu copiii dumneavoastra! Nu doar mamele trebuie sa comunice cu copiii,ci si tatii!
  • Jocul este important, gasiti-va timp sa imaginati creati jocuri! Tatii prefera de obicei jocurile cu miza care incurajeaza concurenta!
  • Aratati-le copiilor ca ii iubiti,ei au nevoie sa vada si sa stie asta!
  • Invatati copiii cum sa se comporte prin propriul exemplu.
  • Incurajati copiii sa devina independenti si sa ia propriile decizii.
  • Fiti sinceri cu copiii si asumati-va greselile pe care le faceti!

Pentru ca un copil sa creasca frumos are nevoie ca mama si tata sa il indrume in egala masura!

Sa va fie cu folos!

Profesor consilier scolar, Rosca Lavinia47436